

Пам’ятка для батьків
Зорова гімнастика під час комп’ютерного заняття ( гри)
Зорова гімнастика проводиться під час комп’ютерного заняття( або гри): після 5 хвилин роботи для 5-річних і 7-8 хвилин- для 6-річних дітей.
Тривалість проведення зорової гімнастики становить1 хвилина.
Дорослий вибирає одну вправу на свій розсуд. Через 2-4 заняття вправи необхідно міняти.
Зорову гімнастику під час роботи на комп’ютері бажано проводити з використанням зорових міток. Високо на стінах, у центрі стіни кімнати заздалегідь підвішують яскраві іграшки або картинки (4-6 міток). Іграшки (картинки) доцільно добирати так, щоб вони сприяли створенню єдиного зоро-ігрового сюжету. Сюжети педагог може вигадувати сам і змінювати їх час від часу.
Вправа 1. Проводиться на робочому місці. Діти стоять біля стільця, обличчям до дорослого. У центрі стіни розміщують машини, у кутках під стелею стіни- кольорові гаражі. За командою дорослого, не повертаючи голови, одним поглядом діти мають простежити рух машини в синій гараж, потім – у зелений тощо. Дорослий пропонує переводити погляд з однієї мітки на іншу на рахунок 1-4. Швидкість переведення погляду не повинна бути дуже великою. Переводити погляд треба так повільно, щоб за всю вправу було не більше 12 фіксацій очей. Дорослий має стежити за тим, щоб діти під час виконання вправи не повертали голови.
Вправа 2. Виконується так само, як і попередня, але з поворотами голови. Ігровим об’єктом може стати ялинка, яку потрібно прикрасити. Необхідні для цього іграшки діти мають відшукати по всій кімнаті. Дорослий просить дотримуватись таких умов: « Стійте прямо, не рухаючись. Повертаючи лише голову, відшукайте у кімнаті іграшки, якими можна було б прикрасити ялинку, і назвіть їх». Темп виконання вправи- довільний.
Зорова гімнастика після комп'ютерного заняття (гри)
Зорова гімнастика після комп’ютерного заняття виконується у положенні сидячи або стоячи, з ритмічним диханням, з максимальною амплітудою руху очей. Тривалість гімнастики- 1-1,5 хвилин.
Вправа 1. На рахунок 1-4 заплющити очі, сильно напружуючи м’язи очей. Потім на рахунок 1-6 розплющити очі, розслабивши м’язи, подивитися вдалину через вікно. Повторити 4-5 разів.
Вправа 2. На рахунок 1-4, не повертаючи голови, подивитися праворуч і зафіксувати погляд, потім на рахунок 1-6 подивится вдалину прямо перед собою. Повторити вправу, але з фіксацією погляду вліво, вгору й додолу. Повторити двічі.
Вправа 3. Голову тримати прямо. На рахунок 10-15 покліпати , не напружуючи м’язи очей.
Вправа 4. На рахунок 1-6 швидко перевести погляд по діагоналі:праворуч угору- лворуч униз, потім прямо вдалину; потім на рахунок 1-6 подивится ліворуч угору-праворуч униз, подивитися вдалину.
Вправа 5. На рахунок 1-4 заплющити очі, не напружуючи м’язи очей; на рахунок 1-6 широко розплющити очі й подивится вдалину. Повторити 2-3 рази.
Впрва 6. Не повертаючи голови ( голова прямо), повільно робити кругові рухи очима вгору-вправо, вниз-уліво. Потім у звортній бік: угору-вліво, вниз – вправо. На рахунок 1-6 подивитися вдалину.
Вправа 7. Не рухаючи головою, на рахунок 1-4 перевести погляд вгору й зафіксувати його. На рахунок 1-6-подивитися перед собою, після чого аналогічно переводити погляд униз-прямо, вправо-прямо, вліво-прямо.
Вправа 8. На шибці вікна кімнати на рівні очей дитини кріплять червоні круглі мітки діаметором 3-5 мм. За вікном намічають який-небудь віддалений предмет для фіксації погляду вдалині. Дитину ставлять на відстані 30-35 см від вікна і пропонують їй подивитися протягом 10 секунд на червону мітку, потім перевести погляд на віддалений предмет за вікном і зафіксувати погляд на ньому протягом 10 секунд. Після цього по черзі переводити погляд то на мітку, то на обраний предмет.
Фізкультурна хвилинка для зняття загальної втоми
Фізкультурну хвилинку бажано проводити в іншій кімнаті після комп’ютерних занять ( ігор).
Тривалість фізхвилинки – не менше 1 хвилини, бажано 2-3 хвилини, можна поєднувати її із зоровою гімнастикою.
Для ефективного виконання фізичних вправ необхідно дотримуватися режиму провітрювання. Улітку можна займатися при відчинених вікнах або на свіжому повітрі. У зимовий період- провітрювати приміщення до й після фізхвилинки. Фізичні вправи мають бути спрямовані на зняття напруги з верхнього плечового пояса, поліпшення кровообігу голови й усього тіла дитини.
Вправа 1. Вихідне положення- ноги нарізно, руки на поясі. На рахунок 1-руки до плечей; 2- руки підняти вгору; 3-руки через сторони опустити вниз; 4-повернутися у вихідіне положення. На рахунок 1-2-вдих. На рахунок 3-4-видих. Повторити 3 рази.
Вправа 2. Вихідне положення-ноги нарізно, руки перед грудьми зігнуті в ліктях. На рахунок 1-2-два ривки зігнутими руками назад; 33-4-два ривки назад прямими руками. На рахунок 1-2-видих, 3-4—вдих. Повторити 3-4 рази.
Вправа 3. Вихідне положення - ноги нарізно, руки на поясі. На рахунок 1- не зрушуючи з місця. Повернути тулуб вправо, відвести праву руку в сторону, 2-стати у вихідне положення; 3-повернути тулуб уліво, відвести ліву руку в сторону; 4-повернутися у вихідне положення. На рахунок 1-вдих, 2-видих, 3-вдих, 4-видих. Повторити 3-4 рази.
Вправа 4. Вихідне положення-руки вздовж тулуба, ноги широко розставити. На рахунок 1-2 – руки зєднати в замок і підняти вгору за голову. На рахунок 3-різко опустити вниз; 4-повернутися у вихідне положення. На рахунок 1-2-вдих. 3-4-видих. Повторити 3 рази.
Всі вправи виконуються у середньому темпі. Дорослий за бажанням може додати деякі вправи або замінити їх іншими.
